Back to all posts

RONSEAL REKLAMI VE SÜBLİMİNAL REKLAM

Nis 8, 2018 / by Vitamin Agency / In Genel / Etiketler:, , , , / Leave a comment

“Reklamlar sübliminal mesaj veriyor mu?” sorusu hem reklam ve pazarlama sektöründe çalışanlara hem de komplo teorisyenlerine yabancı gelmeyecektir. Sorunun cevabı, İngiliz bir boya markası olan Ronseal’dan geliyor. Ronseal reklamı açık açık sübliminal mesaj veriyor ve izleyicilerini “Kendin yap” projelerine davet ediyor.

Ronseal reklamı izleyiciyi hipnotize etmeye çalışıyor.

Seslendirme ve görsellerle hipnotik etki yaratması amaçlanan reklam filminin başlangıcında bir uyarı yer alıyor: “Az sonra izleyeceğiniz görüntüler ‘kendin yap’ projelerine neden olur.” Tam da o sırada derinden gelen bir ses fısıldayarak “Kendin yap” komutunu veriyor.

Endişelenmeyin. Ronseal size ikna yoluyla yardımcı olacak.

Birkaç saniye normal bir dış sesle, bahardan, uyanan doğanan, kuşların cıvıltısından bahseden Ronseal, “Ancak baharın gelmesi bahçe çitinin de onarılması gerektiği anlamına geliyor. Endişelenmeyin. Ronseal size ikna yoluyla yardımcı olacak” diyerek hipnoza başlıyor. Sonrasında kutudaki boya sarmallar çizmeye başlıyor, içinden koşullandırmaya yönelik görseller çıkıyor ve dış ses sürekli izleyiciyi Ronseal ürünleriyle bahçe duvarını tamir etmeye yönlendiriyor. Aynı zamanda ürün özelliklerini de “Bu hafta sonu bahçe duvarınızı Ronseal ile boyarsanız, hissedeceğiniz rahatlık 5 yıl sürecek” gibi cümlelerle iletiyor.

Yıllardır kullanılan “Does exactly what it says on the tin” (Tam olarak kutu üzerinde belirtileni yapar) sloganı da iknaya yönelik Ronseal reklamı için “Do exactly what it says on the tin” (Tam olarak kutu üzerinde belirtileni yap) şeklinde değiştirilmiş.

 

 

Your comment

Back to all posts